Jdi na obsah Jdi na menu
 


Možnosti ve Space Rangers 2

22. 3. 2008

Následující řádky by měly sloužit k tomu, aby vám pomohli s hraním této skvělé vesmírné rpg-strategie. Tento návod vás rozhodně nepovede za ručičku celou hrou, což ani není možné. Měl by fungovat jako jakýsi herní průvodce a pomocník, který vám umožní hru dohrát a pomůže vám s hlavními problémy na něž ve hře můžete narazit. Pro ty kdo hráli první díl půjde pouze o zopakování známých faktů a připomenutí nových věcí ve hře, kterých není zrovna málo. Pro úplné začátečníky doporučuji řádně pročíst manuál na instalačním CD. Jsou tam celkem podrobně rozepsané všechny herní vlastnosti, včetně popisu veškerého možného vybavení s kterým se ve hře můžete setkat. Manuál je plně v češtině z čehož také vycházím, takže se v některých oblastech návodu na něj budu odkazovat a určité herní oblasti budu brát ryze okrajově.

Takže o co jde ve Space Rangers 2: Dominators? Hra je zasazená 300let po úspěšné válce s Kilisany, kdy konflikt s Mepchalou byl ukončen a ve vesmíru znovu zavládl mír. Ovšem až doteď. Nyní se na scéně objevuje nový nepřítel, Dominátoři. V té chvíli na scénu přicházíte vy, coby jeden z cca 40ti Rangerů a máte jednoznačný úkol. Eliminovat hrozbu Dominátorů. Před vámi stojí tentokrát ne jeden nepřítel, ale hned tři. Tedy přesněji řečeno, Dominátorů jsou tři druhy Kelleroid, Terronoid a Blazeroid. Všechny tři musíte eliminovat. Jak? To už záleží na vás, neboť způsobů je několik.

 

Výběr charakteru, postavy není zcela směrodatný pro celkovou část hry. Nezáleží na tom, jestli začnete jako nemilosrdný pirát, či čestný bojovník. Pouze a pouze vaše činy během hry z vás udělají tím čím skutečně budete. Takže počáteční volba povolání nemusí být úplně směrodatná. I z piráta se můžete stát čestným válečníkem, kterého obdivuje celá galaxie a naopak. Nu dost již k tomuto tématu, zde jsou počáteční volby:

 

Na rozdíl od prvního dílu zde máme volbu celkem pěti charakterů. Tedy k Bojovníkovi (Fighter), obchodníkovi (Merchant) a pirátovi (Pirate) přibyli ještě další dva, tedy žoldák (Mercenary) a korzár (Corsair). Žoldák je v podstatě trochu jiným odvarem bojovníka a korzár zase piráta.

Takže koho si zvolit?

1. Při volbě je třeba vzít na zřetel vztahy s ostatními rasami. Je jasné, že jinak je vnímán čestný bojovník a jinak nemilosrdný pirát, či úspěšný obchodník. Proto u každého charakteru, za každou rasu máte jiné vztahy s ostatními rasami. Pelengové třeba obdivují piráty a obchodníky, Maloqové, zase nemají obchodníky vůbec rádi atd. Co se týče rasové snášenlivosti a nesnášenlivosti, Gaaliané jsou hodně tolerantní ke všem rasám, Faeyané zase nemají rádi třeba Pelengy pro jejich neustálou špionáž a Lidé zase mají výhrady proti agresivním Maloqům atd. Každá rasa má to své. Každy charakter má své příznivce a odpůrce, ale to je v manuálu celkem podrobně vysvětleno. Pokud chcete jít cestou nejmenšího odporu, tak doporučuji zvolit si jako rasu Gaalian a charakter Fighter.

2. V úvodu sice máte možnost si vybrat dva kousky lepšího vybavení své lodi a dvě dovednosti, ale nejde o nijak zvlášť důležité rozhodnutí. O něm se pokusím zmínit níže. Každý charakter sice začíná s různým počátečním kapitálem, jeden nemá nic, jiný má zase nějaké suroviny k dobru, další zase lepší loď či vybavení a pod.

 

Zde uvádím statistické údaje jednotlivých charakterů za jednotlivé rasy:

Maloq (červený)

Fighter (Bojovník) - špatné vztahy-s Faeyany a Gaaliany. Dobře vyzbrojená Maloqská loď. Téměř žádné peníze na účtu.

Mercenary (Žoldák) - vynikající vztahy s Pelengy a Lidmi. Otevřené nepřátelství s Faeyany a Gaaliany. Ideálně vyzbrojená loď.

Merchant (Obchodník) - velký nákladový prostor. zastaralé vybavení. Dobré vztahy se všemi rasami. Průměrně peněz na účtu.

Corsair (Korzár) - malá ale hrozivá loď s vynikajícím vybavením. Zakázaný vstup na planety Faeyanů a Gaalianů.

Pirate (Pirát) - lehká a rychlá Maloqská loď. Slušně veliký účet. Velmi špatné, strašné vztahy s Pelengy a Faeyany.

Peleng (zelený)

Fighter (Bojovník) - malá ale manévrovatelná Pelengská loď. Standartní vybavení. Velká suma na účtu. Napjaté vztahy s Maloqskými a Faeyanskými úřady.

Mercenary (Žoldák) - elitní bojová loď, určená k boji proti vládcům (dominators). Dobrá finanční situace. Špatné vztahy se všemi rasami.

Merchant (Obchodník) - Prostorná Pelengská loď. Vybavení je dobré kvality, ale trochu opotřebované. Dobré vztahy se všemi rasami. Průměrná finanční situace.

Corsair (Korzár) - velmi bohatá, dobře vybavená loď. Nesmírně hodně ukořistěného zboží na skladě. špatné vztahy s Lidmi a Faeyany.

Pirate (Pirát) - Standartní stará loď s kompaktním raketometem. Malé množství drog na skladě. Negativní vztahy s Gaaliany, Faeyany a lidmi.  

Human (modrý)

Fighter (Bojovník) - Malá ale dobře chráněná loď. Vynikající ochranný štít. Žádné peníze. Špatné vztahy s Pelengy.

Mercenary (Žoldák) - pomalá pancéřovaná loď. Vybavení starší a opotřebované. Slušný bankovní účet. Velké množství minerálů na skladě. Vynikající vztahy s Maloqy a Pelengy.

Merchant (Obchodník) - prostorná, pomalá ale dobře vybavená loď. Dostatečně velké konto pro výhodné obchodování. Přátelství se všemi rasami kromě Maloqů.

Corsair (Korzár) - malá manévrovatelná loď s dobrými zbraněmi a zbrusu novým radarem. Slušný bankovní účet. Napjaté vztahy s Gaaliany a Pelengy.

Pirate (Pirát) - rychlá loď. Kvalitní zbraně a vybavení. Žádné peníze. Napjaté vztahy s Maloqy, Gaaliany a Faeyany.

Faeyan (růžový)

Fighter (Bojovník) - vynikající loď se zbrusu novým vybavením. Dobrá pověst na všech planetách. Žádné peníze v bance.

Mercenary (Žoldák) - malá manévrovatelná loď, vybavená raketometem. Žádné peníze. špatné vztahy s Maloqy a Pelengy.

Merchant (Obchodník) - prostorná loď v strašném stavu, s pomalým motorem. Dobré obchodní vztahy se všemi rasami, nehledě na Maloqy.

Corsair (Korzár) - perfektní výnosná lovecká loď. Žádné peníze a žádné zboží. Galeané vámi pohrdají.

Pirate (Pirát) - nemá dočista nic, nehledě na obrovské množství drog na skladě. Jeho pověst je strašná i mezi vlastním-příbuzenstvem. Vítaný pouze na planetách Pelengů.

Gaalian (žlutý)

Fighter (Bojovník) - lehká, rychlá a dobře bránitelná loď. Žádné peníze nebo moderní vybavení, nehledě na zbrusu nový vlečný paprsek. Vynikající vztahy se všemi rasami.

Mercenary (Žoldák) - slabá malá loď se znamenitým vybavením. Normální finanční podmínky. Vřelé vztahy s ostatní rasami.

Merchant (Obchodník) - Vynikající obchodní loď. Hledaný Maloqy pro neschválené luxusní obchodní zboží. Část zboží je na skladě.

Corsair (Korzár) - špatné vztahy se všemi rasami. Tato pomalá loď se slabými opevněními jest opatřená znamenitým vlečným paprskem a droidem.

Pirate (Pirát) - velká, manévrovatelná, loď s dalekým dosahem. Napjaté vztahy s Maloqy, Pelengy a Faeyany.)

 

Jakmile máte úvodní výběr za sebou, doporučuji projít krátkým tutoriálem, který vás zasvětí do základních principů hry. Je to celkem jednoduché a kopíruje to první díl, přičemž na konci tréninku získáte partnera, který vás bude nějaký čas doprovázet (úkoly jsou jednoduché – koupit lékařské vybavení v určené lékařské stanici, dovést je na určenou planetu, sesbírat pár asteroidů a nahlásit se ve vládní budově, souboj s cvičným robotem v sousední soustavě, návrat zpátky na domovskou planetu  a Refuse mision, což je pozemní bitva)

 

Důležité upozornění:

1. Nestřílejte po všem co vidíte !!! Nikdy, ani když jste pirát!!!

2. Než vstoupíte na některou planetu, pořádně si prohlédněte jaký k vám má vztah. Můžete snadno skončit za mřížema, když vás nebudou mít rádi. (Klávesou M vyvolat mapu galaxie a podívat se na příslušnou soustavu: zelený ksichtík s úsměvem – dobrý vztah, modrý bez úsměvu – normální vztah a fialový mračící – špatný vztah)

3. Snažte se, aby vybavení vaší lodi bylo co možná nejlehčí, tedy zabíralo co nejméně místa. Váha hodně ovlivňuje vaši rychlost a také množství nákladu, který uvezete.

4. Pozor, veškeré vybavení podléhá zubu času a tím pádem se opotřebuje. Nezapomeňte si je zavčasu nechat opravit.

5. Pozor na asteroidy. Na radaru je vidíte jako malé červené tečky. Pokud do vás narazí v nevhodný okamžik, tak to fakt naštve. Pokud jsou na dosah zbraní, rozstřelte je.

6. Můžete mít sebelepší zbraně, ale když nemáte potřebné Rangerské dovednosti, tak vám to není moc platné.

7. Pozor na nemoci. Mohou dostatečně snížit veškeré vaše dovednosti, pokud co nejrychleji nevyhledáte pomoc na lékařské základně (medical center)

8. Pozor, raketomety potřebují na rozdíl od ostatních zbraní doplňovat střelivo. Doplníte na kterékoliv planetě či základně.